Forum www.kdpl.fora.pl Strona Główna www.kdpl.fora.pl
Dyskusje o polityce i historii.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Spalcilismy Gierka.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kdpl.fora.pl Strona Główna -> Ogolne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marcin78
Administrator



Dołączył: 01 Lip 2012
Posty: 34
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:09, 29 Paź 2012    Temat postu: Spalcilismy Gierka.

Z Onetu:

[link widoczny dla zalogowanych]




Spłaciliśmy długi Gierka


Szymon Ostrowski
Onet


Ministerstwo Finansów zrealizowało przelew na 297 milionów dolarów. To ostatnia rata długu wobec Klubu Londyńskiego. Dziś płatność zostanie rozliczona, co definitywnie zakończy historię długu zaciągniętego w czasach Edwarda Gierka.





Polska planuje sprzedaż 5-letnich obligacji w jenach
Ministerstwo Finansów planuje w najbliższym czasie przeprowadzić emisję obligacji denominowanych w jenach... Zobacz więcej 26 paź, 09:03

Raczko: zaangażowanie EBC na wtórnym rynku długu całkowicie uzasadnione
Zaangażowanie Europejskiego Banku Centralnego na wtórnym rynku długu krajów strefy euro jest całkowiecie... Zobacz więcej 8 paź, 08:34
MF: zagranica powinna dalej inwestować w SPW, ryzyko odpływu niewielkie 28 wrz, 11:18
KGHM przejrzy wydatki na inwestycje kapitałowe, decyzja o wyjściu na rynek długu w październiku 13 sie, 06:05
obligacje (1973) zobacz więcej
dług publiczny (685) zobacz więcej
Jak informuje Ministerstwo Finansów, dług jest już w całości spłacony i to przed terminem. Zrealizowana płatność to rata wykupu tzw. obligacji Brady’ego. To rodzaj narodowych obligacji, na które została zamieniona część długów lat 70. i 80. Długów, z którymi borykała się nie tylko Polska ale również państwa Ameryki Południowej i Środkowej. Umorzenie części zobowiązań i zamiana ich na obligacje, pozwoliła uwolnić te kraje od pułapki zadłużenia, w którą wpadły. Zalety planu były oczywiste: redukcja długu następowała zawsze pod warunkiem rozpoczęcia niezbędnych reform gospodarczych, banki mogły szybko sprzedać część nowych obligacji i tym samym zmniejszyć własne ryzyko, a dłużnicy, o ile trzymali się planu spłat, mogli wreszcie wrócić na międzynarodowy rynek kredytowy.

A wszystko zaczęło się bardzo niewinnie. Gdy na początku lat 70., I sekretarzem PZPR był Edward Gierek, zadłużenie zagraniczne Polski było bliskie zeru. Ale sekretarz Gierek postawił przed sobą ambitny cel. Chciał poprawić los Polaków. To jego rzeczywiste dążenie, zjednało mu sympatię milionów zwolenników. To właśnie w latach 70. budowano rekordowo dużo mieszkań. Dla Gierka mieszkanie było prawem obywatela, a nie towarem,. Postanowił więc do nich dopłacać. Wystarczy przypomnieć, że w PRL niejednokrotnie zdarzało się, że mieszkanie własnościowe można było kupić za jedną czwartą wartości. Polska, podobnie jak dziś, stała się krajem w budowie. To właśnie dzięki jego marzeniu o zmotoryzowanej Polsce, udało się w 1972 uruchomić Fabrykę Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Najlepszą ofertę przedstawili Włosi. Rozpoczęła się produkcja Fiatów 126p. Gdy dołożymy do tego sprytny plan inwestycji związanych z rozbudową polskiego przemysłu, mogłoby się wydawać, że Polska to kraj miodem i mlekiem płynący. Licencje, maszyny, surowce i komponenty do produkcji, miały sprostać zagranicznej konkurencji i stworzyć opłacalny eksport. Tymczasem jedno i drugie okazało się nierealne. Polskie towary były nieatrakcyjne, eksport kulał. Natomiast tempo zadłużania się Polski pozostało imponujące, bo do wydatków inwestycyjnych doszły coraz większe zakupy importowanej żywności. W ślad za pojawieniem się na stołach pomarańczy i mandarynek, a także butelek Coca-Coli, zobowiązania Polski rosły.



Bo plan rozwoju kraju był prosty. Choć państwowa kasa świeci pustkami, to pieniądze zawsze można pożyczyć. I tak wszystkie inwestycje realizowano dzięki kredytom zagranicznym. Z tych pieniędzy stworzono między innymi słynną „gierkówkę” łączącą Śląsk z Warszawą, zbudowano Dworzec Centralny czy Trasę Łazienkowską. W 1971 roku Polacy byli dłużni 1 mld dolarów, w 1975 roku już prawie 8,5 mld a pięć lat później aż 25,5 mld dolarów. W tamtych latach nie prywatyzowano, dlatego jedyną drogą pozyskania finansowania były kredyty zagraniczne. Coraz droższe kredyty powodujące często niewypłacalność. Coraz częściej brakowało pieniędzy na obsługę zobowiązań. Ostatecznie obsługa została zawieszona (najpierw rat kapitałowych a potem także odsetek) i do końca lat 80., a w przypadku wierzycieli komercyjnych do 1994 roku, dług ten narastał, mimo że nie były zaciągane nowe zobowiązania.

Góra długów przytłoczyła też inne kraje. Najpierw Meksyk, a potem Argentynę, Brazylię, Bułgarię, Dominikanę, Ekwador, Jordanię, Nigerię, Peru, Filipiny, Rosję, Wenezuelę i Wietnam. Większość tych krajów nie obsługiwało swoich zobowiązań, nie mogły zaciągać nowych pożyczek. Na początku III RP uregulowanie sprawy zadłużenia zagranicznego było warunkiem odzyskania przez Polskę wiarygodności międzynarodowej i dostępu do rynków finansowych. Polska wystąpiła zatem do wszystkich swoich wierzycieli w 1990 roku z propozycją rozpoczęcia rozmów o redukcji i restrukturyzacji zadłużenia. Negocjacje zakończyły się sukcesem tylko wobec wierzycieli rządowych skupionych w Klubie Paryskim (umowa z 1991 roku). Klub Londyński skupiający wierzycieli komercyjnych nie był skłonny do żadnych kompromisów. Rozmowy zostały wznowione w 1993 roku a w 1994 roku podpisano umowę redukcyjną również z Klubem Londyńskim. Na mocy obydwu porozumień ok. połowy (licząc wg wartości pieniądza w czasie, z uwzględnieniem narosłych odsetek) istniejącego długu zostało umorzone. Pozostała część została rozłożona na odleglejsze terminy, tak aby spłaty długu nie obciążały polskiej gospodarki w pierwszym, najtrudniejszym okresie transformacji ustrojowej. Obsługa tego zadłużenia następowała ze środków budżetu państwa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kdpl.fora.pl Strona Główna -> Ogolne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin